Jakým způsobem se určuje jejich hodnota?

Hodnota diamantu je určována těmito čtyřmi parametry:

Hmotnost (carat)

Cena diamantu se odvíjí zejména od jeho váhy. Hmotnost diamantů se udává v karátech. Metrický karát (carat) je definován jako 0,2 g a značí se ct. Hmotnost certifikovaného diamantu se udává s přesností na 2 desetinná místa. Broušením sice diamant ztrácí téměř polovinu váhy surového diamantu, ale jeho hodnota se zvyšuje.

  • Diamant s největší hmotností je Cullinan, který má 530,20 ct a je součástí britských korunovačních klenotů. V nezpracovaném stavu měl 3106 ct a rozměry cca 10 x 6 x 5 cm.

Brus (cut)

Umění brusu a leštění je klíčové pro zrození pravé krásy diamantu. Před broušením je třeba surový diamant pečlivě prostudovat a zvolit takový brus, který odstraní maximum nečistot a nedokonalostí. Až po tomto zkoumání je možné stanovit, jestli diamant dostane tvar oválu, slzy, srdce, trojúhelníku, osmihranu a dalších. Nejčastěji jsou diamanty broušeny do tvaru kruhového briliantu nebo princes.

Nejznámějším brusem je tzv. Briliantový brus. Je kulatý a obsahuje 57 vybroušených plošek - faset. Název briliant se používá často pro různé druhy diamantů, ale správně by se měl používat jen pro diamant s kulatým briliantovým brusem. V roce 1919 zdokonalil kruhový briliantový brus matematik Marcel Tolkowski tím, že spočítal ideální tvar pro maximální zpětný odraz a disperzi barev světla. 

  • Světovým unikátem, vnitřně i vnějškově nejtřpytivějším diamantem je De Beers Millennium Star. Jeho broušení a tvarování trvalo tři roky. Je tak bezchybný a velký, že nikdo nedokáže stanovit jeho cenu.

Barva (color)

Barva diamantu může být způsobena chemickou nečistotou nebo strukturálními kazy v krystalové mřížce. Barva velmi ovlivňuje cenu diamantu. Nejcennějšími barevnými diamanty jsou růžové, červené, sytě žluté nebo modré. Barvu diamantu je možné uměle upravit, ale takto upravený diamant musí být náležitě označen.

Nejčastěji jsou diamanty zbarvené do žluta, tzn. absorbují modré světlo. Žluté zabarvení způsobují atomy dusíku ve složení diamantu. Atomy boru zbarvují diamant modře. Růžové diamanty, tedy nejvzácnější, svůj odstín získaly deformací krystalické mřížky, zelené diamanty zase radiací. Pokud diamant neobsahuje příměs žádných dalších prvků, je průzračný.

  • Nejznámějším barevným diamantem je modrý diamant Hope. Bývá označován za prokletý diamant, protože svým vlastníkům přinášel jen neštěstí. "Prokletí" snad bylo zlomeno jeho darováním Smithsonovu institutu, kde je umístěn dodnes.

 

Čistota (clarity)

Čistotu diamantu ovlivňují krystaly cizího materiálu, nezkrystalizovaný uhlík nebo strukturální nedostatky jako jsou malé praskliny. Těmto nečistotám se říká inkluze. Inkluze mohou být vnější nebo vnitřní, které více ovlivňují průchod světla. Čím méně je inkluzí a čím jsou menší, tím více světla diamantem prochází. Čistota diamantů se zkoumá při desetinásobném zvětšení. Požadovanou čistotu má asi jen 20% vytěžených diamantů. Některé inkluze se již dají uměle odstranit, ale cena takto upraveného diamantu se snižuje. Upravené diamanty se označují písmeny C. E. (Clarity Enhanced)

  • Diamant Centenary, který patří mezi největší diamanty na světě, byl vybroušen tak, že je zcela bez inkluzí.